НЧ "Св. Св. Кирил и Методий 1882"
Народно читалище в град Попово

"Поезията на 90-те оживява" с прожекция на кратки поетични филми (видеопоезия) – 78 мин
на 2 април 2025 година/сряда/ от 18:00 часа в
ВХОД СВОБОДЕН
„Поезията на 90-те оживява“ е селекция от кратки поетични филми, които ще бъдат показани в тяхната цялост пред публика на живо в различни градове на България – Попово, Монтана, Карнобат, Свищов, Елин Пелин.
Прожекциите са своеобразно продължение на по-обширния проект „Поезия и памет на 90-те години“, посветен на последното десетилетие от XX век и по-точно на стиховете, писани от български автори в този период. Като представя тези стихове в краткия аудиовизуален жанр видеопоезия, екипът ни се стреми да улови духа на 90-те години с тяхното многообразие от поетични гласове, да напомни за любими поети от близкото минало или наши съвременници и да запознае публиката с изключителни, но по-малко известни автори.
Поетите, по чиито стихотворения заснехме кратки филми видеопоезия са: Ани Илков, Амелия Личева, Борис Роканов, Владимир Левчев, Георги Рупчев, Румен Леонидов, Борис
Роканов, Силвия Чолева, Кристин Димитрова, Мария Вирхов, Елка Димитрова, Добромир Тонев, Мира Душкова, Петър Чухов, Николай Тончев, Бойко Ламбовски, Атанас Коев, Фикри Шукриев, Димитрина Баева, Орлин Дянков, Николай Искъров, София Бранц, Малина Томова, Миглена Николчина, Николай Кънчев, Федя Филкова, Екатерина Йосифова, Камелия Кондова, Калина Ковачева, Биньо Иванов, Георги Господинов, Здравко Кисьов, Гриша Трифонов, Кирил Мерджански, Илко Димитров, Семо Русев, Красимира Зафирова, Марин Бодаков, Радостина Григорова, Иван Методиев, Палми Ранчев.
В изпълнението и звукозаписа на стихотворенията и в заснемането на кратките филми видеопоезия участваха петима млади актьори – някои от тях още студенти, други в началото на своя творчески път: Васил Дуев-Тайг, Лора Тенчева, Дениза Павлова, Виктория Владова, Димитър Сулев.
Литературен консултант на проекта е Десислава Неделчева, с чиято помощ бяха подбрани стихотворенията. Зад камерата и в постпродукцията на филмите се включи продуцентът Владимир Зенкевич.
Режисьор на поетичните филми е Дамян Михайлов, който дебютира с постановката „Мъгла“, номинирана в програмата „Малък сезон“ на Театрална работилница „Сфумато“ и с композиране на музиката за спектакли на режисьора Пресиян Кузов. Видеопоезията е първият му опит в аудиовизуалните жанрове.
Видеопоезията е разнообразен жанр. Той съвместява стихове, музика и визия. От една страна прилича на класически късометражен филм, но за разлика от него главната роля принадлежи не на актьора, а на самото стихотворение. От друга страна, прилича на музикален клип, макар че стихотворението не се пее, а се рецитира или се показва на екрана. Друга форма на видеопоезия е видеозаписът на поетическо четене, в което видео секвенцията може да има допълнителна семантика, да обогатява стихотворението или да подчертава определена негова интерпретация. Много визуални артисти по света експериментират с тази форма, подхождайки към нея с похватите на анимацията, видеоарта, колажа. Като цяло те се стремят да избегнат буквалната илюстративност спрямо текста.
Комбинацията между стихове и изображения е сравнително нов жанр – за неин основател се смята италианецът Джани Тоти. Като поет-експериментатор от 80-те години, той създава поетроника – експериментална смесица от поезия, кино и елекронно изкуство. През 1982 г. канадският артист Том Конивес въвежда термина „видеопоезия“, а през 2011 г. публикува Манифест на видеопоезията, преведен на много езици по света. От тогава досега визуалната поезия е станала доста разпространена практика.
Видеопоезията не е просто начин да се представи едно стихотворение на визуално ориентирана публика. Най-добрите образци демонстрират как се ражда ново, обединяващо произведение на изкуството от комбинацията между поетичен текст, музика и видео.
Проектът „Поезията на 90-те оживява“ се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“.
Режисьор: Дамян Михайлов
Оператор: Владимир Зенкевич
Участват актьорите: Лора Тенчева, Виктория Владова,
Дениза Павлова, Димитър Сулев, Васил Дуев-Тайг
Литературен консултант: Десислава Неделчева
Продуцент: Мистер медия
Линк към трейлър на прожекцията: https://youtu.be/_rSBojyMQ-A?si=8z1v4LqLxCvspL2G
Линк към участие в предаването „Артефир“ на БНР: https://bnr.bg/post/102099354